Taśmy LED to coraz popularniejsze źródło światła. Świetnie odnajduje się w każdym domowym pomieszczeniu, chociaż najczęściej pojawia się w kuchni i łazience. Za ich instalacją, przemawia długa żywotność i energooszczędność, a także łatwy montaż. Ten można wykonać samodzielnie w krótkim czasie. Zobacz, na czym polega podłączenie taśmy LED.
Taśmy ledowe to nic innego jak kilkanaście – kilkaset diod przymocowanych do elastycznej płytki PCB. W ponadstandardowej wersji dodatkowo taśma jest w całości zalana silikonem, co czyni ją hermetyczną. Pod płytką znajduje się dwustronna taśma klejąca, która w dużej mierze odpowiada na pytanie, jak zamontować taśmę LED. Listwy najczęściej wyposażone są w odrębne regulatory, których napięcie wyjściowe wynosi 6 lub 12 V. Mają też odrębny włącznik, co umożliwia łatwe i bezpieczne wyłączenie całego zestawu.
Taśmy (listwy) LED występują w wielu rodzajach. Pomiędzy sobą różnią się np. barwą światła i jego kolorystyką, efektami świetlnymi oraz parametrami technicznymi. Wśród popularnych rodzajów taśm wymienia się:
O strukturze odkrytej – nie mają one wbudowanej powłoki silikonowej i zwykle wyposażone są w diody SMD; ich zaletą jest niska cena, ale ze względu na swoją niską odporność na wodę nie są dobrym wyborem do łazienek czy ogrodów; ich plusem jest natomiast łatwy montaż; można je bowiem ciąć na dowolną długość, a następnie łączyć za pomocą standardowych przewodów;
Z powłoką silikonową – postaw na nie jeśli chcesz umieścić ledową listwę w pomieszczeniu o dużej wilgotności; przy montażu pamiętaj, że można je tylko ciąć w zaznaczonych miejscach; przy przecięciu konieczne jest też ściągnięcie silikonu ze styków oraz dorobienie końcówki złączki;
LED RGB – są to najbardziej zaawansowane technologicznie taśmy; składają się z wielu świecących modułów, w których skład wchodzą trójkolorowe diody; zwykle wyposażone są w sterowniki pozwalające na kontrolę pracy całego układu; pozwala to uzyskać ciekawe efekty świetlne.
Taśma ledowa LATE LED 3m 180 CW zimna biel
Odpowiedź na pytanie, jak podłączyć taśmę LED nie jest łatwa, bowiem montażu można dokonać na kilka sposobów. Najprostszym, a zarazem najbardziej popularnym sposobem jest przyklejenie ich bezpośrednio na wybraną powierzchnię. Ledowe taśmy przykleja się do aluminiowych profili, metalowych elementów czy też innych powierzchni służących za radiator (odprowadzacz ciepła). Przed przyklejeniem jej, powierzchnię należy odtłuścić dedykowanym temu preparatem, wyczyścić i wysuszyć, a samą folię zabezpieczającą odrywać lekko, aby nie uszkodzić diod.
Drugim sposobem montażu jest osadzenie taśm w profilu aluminiowym. Jest to praktyczne rozwiązanie, kiedy umieszczone są one na bezpośredni dotyk np. na podłodze, w ścianie, blacie.
Upewnij się, że w miejscu planowanego podłączenia taśmy LED znajduje się gniazdko elektryczne. Potrzebne jest ono do podłączenia zasilacza.
Upewnij się, że miejsce montażu jest czyste.
Dobierz taśmę o odpowiedniej długości, jeśli to konieczne utnij ją. Pamiętaj, aby przecięcia dokonywać w oznaczonym miejscu.
Jeśli jedna taśma to za mało, możesz łatwo ją wydłużyć, dołączając do niej kolejne produkty.
Usuń pasek zabezpieczający klej.
Przytwierdź taśmę do wybranej powierzchni, dociskając ją do podłoża.
Połącz taśmę z kontrolerem i zasilaczem, znajdującymi się w zestawie.
Podłącz zasilacz do źródła prądu.
Taśma jest gotowa do pracy.
Ledowe listwy można montować na wielu powierzchniach – jedną z nich jest sufit. Jak zamontować taśmę LED na suficie? W pierwszym etapie określ wielkość obszaru montażu. Możesz to zrobić za pomocą linijki lub taśmy mierniczej. W kolejnym kroku przytnij listwę do odpowiedniej wielkości nożem lub nożyczkami. Pamiętaj, aby ciąć tylko wzdłuż narysowanych linii, inaczej możesz uszkodzić obwody, co może skutkować niedziałaniem niektórych diod. Taśmę przyklejaj na gładkim i czystym suficie. Przed montażem możesz go przetrzeć szmatką zwilżoną ciepłą wodą lub alkoholem, a następnie wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem. Na koniec odklej naklejkę z jednego końca taśmy i dociśnij ją do powierzchni.
Powyższa instrukcja będzie pomocna również, jeśli zastanawiasz się, jak zamontować taśmę LED na ścianie. Alternatywnie przy montażu możesz wykorzystać plastyczną masę mocującą, opaski kablowe, lekkie aluminiowe profile lub gorący klej. Wystrzegaj się natomiast montażu na klejach typu superglue. Nie przymocuje on taśmy np. do powierzchni z plastiku, a także może spowodować szybkie odpadnięcie listwy.
Taśma ledowa LATE LED 3m 180 WW ciepła biel
Do prawidłowego montażu taśmy LED potrzebny będzie zasilacz. Jaki wybrać? To zależy od tego, ile metrów taśmy chcesz podłączyć. Do jednego zasilacza możesz podłączyć dwie taśmy LED. Miej też na uwadze, że moc taśm nie może być wyższa niż moc wybranego zasilacza. Specjaliści rekomendują tu zachowanie 10% zapasu mocy. Dobór zasilacza o odpowiedniej mocy zagwarantuje równomierne rozmieszczenie światła, wyeliminuje słabnące napięcie, a także pozwoli zachować perfekcyjny wygląd i moc oświetlenia. W przypadku zasilaczy oprócz mocy ważna jest też budowa urządzenia. Lepszym wyborem niż tradycyjny zasilacz będzie ten impulsywny. Wyróżnia się on niską awaryjnością i ergonomicznymi kształtami.
Jeśli nie jesteś pewny, ile i jakich zasilaczy potrzebujesz, skorzystaj z poniższych wskazówek.
Posiadając taśmę LED 5-metrową 12 V, użyj zasilacza 30 W i podłącz ją przynajmniej z jednej strony,
Posiadając taśmę LED 5-metrową 24 V, użyj zasilacza 30 W i podłącz ją przynajmniej z jednej strony,
Posiadając taśmę LED 10-metrową 12 V, użyj zasilacza 60 W i podłącz ją przynajmniej z dwóch stron,
Posiadając taśmę LED 10-metrową 24 V, użyj zasilacza 60 W i podłącz ją przynajmniej z jednej strony.
Nie znalazłeś rozwiązania dla siebie? Moc zasilacza do taśmy LED możesz obliczyć samodzielnie. W tym celu ustal, jak długa taśma będzie Ci potrzebna i pomnóż ją przez moc, jaka jest pobierana przez odcinek 1 metra, z zachowaniem 10% zapasu mocy.
Aby podłączyć taśmę LED do zasilacza, musisz podłączyć przewody zasilające taśmy do wyjść zasilacza. Na listwie powinny być oznaczone przewody zasilające, zazwyczaj są to przewody czerwony i czarny. Podłącz przewód czerwony do wyjścia zasilacza oznaczonego jako "+", a przewód czarny do wyjścia zasilacza oznaczonego jako "-". Upewnij się, że połączenie jest stabilne i nie ma luźnych przewodów. Gdy taśma LED jest podłączona do zasilacza, możesz go włożyć do źródła zasilania. Zasilacz powinien mieć wtyczkę, która pasuje do Twojego źródła zasilania, np. do gniazda elektrycznego.
Taśma FLASH 3528 300 LED zimny biały 24W
Podłączenie zasilacza LED RGB znacznie różni się od tego standardowego. Jest procesem bardziej skomplikowanym, ale nadal możesz przeprowadzić go samodzielnie, bez pomocy fachowca. Taśma LED RGB składa się z trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego, dlatego wymaga specjalnego zasilania, które umożliwi kontrolę każdego z tych kolorów. Zasilacz do taśmy RGB powinien mieć wyjścia w wyżej wymienionych kolorach oraz odpowiednią moc do zasilania całej listwy.
Jak podłączyć taśmę LED RGB do zasilacza? Podłącz przewody zasilające każdej diodzie RGB do wyjść zasilacza. Przewody czerwony, zielony i niebieski powinny być podłączone do wyjść zasilacza oznaczonych odpowiednio jako "+R", "+G" i "+B". Przewody uziemienia (GND) powinny być podłączone do wyjścia zasilacza oznaczonego jako "-". Ważne jest, aby połączenia były dokładne i bezpieczne, aby uniknąć uszkodzenia taśmy lub zasilacza. W kolejnym kroku podłącz zasilacz do źródła zasilania. Na koniec czeka Cię podłączenie taśmy LED RGB do sterownika. Pozwoli to na regulację intensywności światła każdego koloru osobno, a także zmianę koloru taśmy LED RGB. Podłącz kontroler RGB do zasilacza i taśmy LED RGB zgodnie z instrukcją producenta.
Listwy z diodami LED dają możliwość stworzenia różnorodnych aranżacji świetlnych oraz pozwalają na swobodne przedłużanie. Aby dobrać rozwiązanie idealne dla Ciebie, musisz znać podstawowe sposoby łączenia. Pierwszym z nich jest łączenie równoległe. Oznacza to, że taśmy połączone są ze sobą bezpośrednio, dlatego wymagają osobnego przyłączenia do zasilacza. Ten sposób łączenia polecany jest przy długich odcinkach, bowiem zapobiega spadkowi napięcia. Alternatywą dla niego jest łączenie szeregowe inaczej nazywane standardowym. Jak łączyć taśmy LED szeregowo? Jedną za drugą za pomocą lutowania lub złączek. Łączenie szeregowe daje wiele możliwości, warto go rozważyć, np. przy montażu LED-ów wzdłuż ścian.
Otrzymuj bieżące wiadomości.
Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Informacje dodatkowe
Firma
Elektro-Spark Sp. z o.o.
ul. Energetyków 15
20-468 Lublin
NIP: 946-21-83-790
KRS: 0000115135